Price

We pride ourselves on the value of our Martial Arts and self-defence classes. Some may ask why we cost so little, compared to other schools. The answer is simple. The Chief instructor is passionate about Martial Arts and self-defence, therefore wants to make it available for as many people as possible. In fact, in partnership with the Centenary Community Connections, we provide free self-defence classes to the local community.

If you want to learn a combat Martial Art in a quality school, with Certified instructors through Martial Arts Australia, at a low price, give us a go. You have nothing to lose and everything to gain. Martial Arts can improve your fitness, co-ordination, self-esteem, self-confidence, personal growth. All whilst meeting fantastic people and life long friends. Reap all the benefits whilst learning how to defend yourself and loved ones.

Check out our FEES and CHARGES (all costs include GST).

Regular Classes-Individual

Option 1: Weekly fee of $25 per week: Attend as many available lessons a week as you can. Free grading and no joining or annual fees.

Option 2: $15 per lesson (no weekly fee): Joining fee of $120 which will include an initial uniform and all future grading and belts.

Regular Classes – Couple (includes married or defacto couple, parent/gaurdian & child, 2 siblings)

$35 per week: Attend as many available lessons a week as you can. Free grading and no joining or annual fees.

Regular Classes – Family (means parents / guardians and their children)

$45 per week: Attend as many available lessons a week as you can. Free grading and no joining or annual fees.

One on One Lessons

1 hour lessons (at a time and location of your choice) – $80 per lesson. Pay upfront – 6 lessons for $300.

Small Group Lessons – Two Students

1 hour lesson (at a time and location of your choice) – $45 per student / per lesson. Pay upfront – 6 lessons for $240 per student.

Small Group Lessons – Three Students

1 hour lesson (at a time and location of your choice) – $40 per student / per lesson. Pay upfront – 6 lessons for $210 per student.

Small Group Lessons – Four Students.

1 hour lesson (at a time and location of your choice) – $35 per student / per lesson. Pay upfront – 6 lessons for $180 per student.